KONST / Litografier / Färglitografi 7431006
*
nr 743 1006
Karel Appel
(1921-2006), Holland
Färglitografi , Karel Appel (1921-2006), 19/120, signesrad, motivets mått: 72x53
Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 18:20:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/2 09:38:01
1
1.800 kr
20/2 11:39:33
2
1.600 kr
20/2 11:40:01
2
1.800 kr
20/2 18:58:29
3
1.900 kr
26/2 19:00:19
4
2.100 kr
27/2 18:03:46
3
2.100 kr
27/2 18:04:38
3
2.200 kr
27/2 18:15:05
5
Vinnande bud
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Karel Appel
Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.
Läs mer om Karel Appel
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk färglitografi grafik holland holländsk konstnär holländska konstnärer holländskt måleri karel appel litografi litografier litografiskt blad signesrad
-
8145 Färglitografi
Ã…ke Ahlberg (f. 1943), Sverige. Flicka vid flygel...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:37
-
8372 Färglitografi
Åke Westin "Havet". Signerad, numrerad 42/350. Fär..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:21
-
8139 Färglitografi
Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:01
-
8083 Färglitografi
Axel Lilliehöök (f. 1930), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:35
-
8291 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:28
-
8143 Färglitografi
Berit Markevärn (f. 1952), Sverige. Röd cykel. Sig..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:45
*
Karel Appel
Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Karel Appel
nr 743 1006
Karel Appel
(1921-2006), Holland
Färglitografi , Karel Appel (1921-2006), 19/120, signesrad, motivets mått: 72x53
Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.000 kr |
Såld: | 2.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/2 09:38:01 | 1 | 1.800 kr |
20/2 11:39:33 | 2 | 1.600 kr |
20/2 11:40:01 | 2 | 1.800 kr |
20/2 18:58:29 | 3 | 1.900 kr |
26/2 19:00:19 | 4 | 2.100 kr |
27/2 18:03:46 | 3 | 2.100 kr |
27/2 18:04:38 | 3 | 2.200 kr |
27/2 18:15:05 | 5 | Vinnande bud |
- Tema
27 feb
Grafik
PÃ¥ tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Karel Appel
Karel Appel, född 1921 i Amsterdam, Holland, död 2006, konstnär, skulptör och keramiker.Läs mer om Karel Appel
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk färglitografi grafik holland holländsk konstnär holländska konstnärer holländskt måleri karel appel litografi litografier litografiskt blad signesrad
-
8145 Färglitografi
Ã…ke Ahlberg (f. 1943), Sverige. Flicka vid flygel...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:37 -
8372 Färglitografi
Åke Westin "Havet". Signerad, numrerad 42/350. Fär..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:21 -
8139 Färglitografi
Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:01
-
8083 Färglitografi
Axel Lilliehöök (f. 1930), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:35 -
8291 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:28 -
8143 Färglitografi
Berit Markevärn (f. 1952), Sverige. Röd cykel. Sig..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:45